Istanbul.com’dan Turizme Büyük Katkı


İstanbul’un tanıtım portalı http://www.istanbul.com, Ağustos 2008- Temmuz 2009 tarihleri arasında Türk turizmine 28 milyon dolarlık bir girdi sağlayarak büyük bir başarıya imza attı.

 

Ramazan ayı ve sonrasında gelen tatil, Türk turizmini hareketlendiriyor. Türkiye’nin yaşayan şehir portalı www.istanbul.com, son on iki ay içerisinde, site ziyaretçilerinin üye otellere yaptığı rezervasyonlar aracılığıyla Türk turizmine 28 milyon dolarlık bir girdi sağladı. 1 Ağustos 2008 – 31 Temmuz 2009 tarihlerini kapsayan raporda, http://www.istanbul.com aracılığıyla Türkiye’ye giriş yapan turist sayısının, 36 bin kişi olduğu belirlendi. Raporda, İstanbul Otelciler Birliği TUROB’dan alınan istatistik bilgiye göre, http://www.istanbul.com’da yer alan otel sayfalarından web sitelerine linklenen ziyaretçilerin, yüzde 10’unun çift kişilik rezervasyon yaptırdığı ve Türkiye’de kaldıkları süre içinde ortalama olarak 800 dolar harcama ile toplamda 28 milyon dolarlık bir girdi sağladığı belirtiliyor. 
 
 
Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan http://www.istanbul.com Genel Müdürü Canan Erdoğan, “Bugün http://www.istanbul.com, çok özel ve jenerik alan adı ile önemli bir misyon üstleniyor. Siteye gelen ziyaretçileri, gece hayatından, alışverişe, restoranlardan kültürel ve tarihi zenginliklerine kadar İstanbul’un tüm yönlerini dolu dolu anlatan, çok zengin bir içerik karşılıyor. http://www.istanbul.com, İstanbullular arasında eksikliği hissedilen ‘İstanbullu olma, İstanbul’a sahip çıkma’ bilincini oluşturmayı hedefliyor. Bu doğrultuda yapılanan http://www.istanbul.com, Londra, Paris, New York ve Tokyo gibi tüm dünyadaki şehir portalları nezdinde de ‘Dünyanın en iyi şehir portalı’ olduğu iddiasını taşıyor. Portal ziyaretçilerinin gerçekleştirdiği 28 milyon dolarlık girdi ve 36 bin kişiye ulaşan turist sayısı bunu kanıtlıyor. http://www.istanbul.com olarak, İstanbul ve Türk turizmine olan katkılarımızı geçtiğimiz günlerde işbirliği yaptığımız dünya online rezervasyon devi Expedia sayesinde, daha da güçlendirmeye devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.
 
  
Dünyanın en iyi şehir portalı
 
http://www.istanbul.com, dünyanın en güçlü şehir portalları arasında yer alıyor. Türkiye’nin simgesi olan İstanbul’un, bir dünya markası olarak konumlandırılması ve marka değerinin yükseltilmesi amacıyla faaliyet gösteriyor. İstanbul’u tüm yönleriyle tanımak isteyen yabancılar için İngilizce, yaşadıkları şehri keşfetmek, tüm renkleriyle yaşamak isteyen İstanbullular ve İstanbul tutkunları için ise Türkçe olarak yayınlanıyor.
  
İstanbul’un dünyaya açılan en önemli pencerelerinden biri olan http://www.istanbul.com portalı, birçok kamu kuruluşu, sivil toplum örgütü ve turizmci firmanın işbirliği, desteğini alıyor. Avrupa’nın en iyi yirmi interaktif ajansından biri olan adinteractive tarafından hazırlanan http://www.istanbul.com’a, Türkiye ve İstanbul Otelciler Birliği (TÜROB & TUROB), İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi, Eminönü Belediyesi, Kültür A.Ş, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Konseyi, İstanbul Convetion & Visitors Bureau (ICVB), İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı (ICEC), Turizm Yatırımcıları Derneği TYD, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Tarih Vakfı ve Türk Hava Yolları gibi önemli kurum ve kuruluşlar da destek veriyor.
Reklamlar

About this entry